Jak na stereotyp v loži?


Manželský stereotyp znají zasvěcení, ale rozhodně na něj nevěří čerstvě zamilovaní. Definice říká, že se jedná o jednotvárný, ustálený a navyklý vzorec chování a myšlení. Je-li napadeno naše myšlení a naše chování, stereotyp prosakuje do celé naší osobnosti a leze nám pak pochopitelně i do ložnic. Jakmile výše definovaného nepřítele zpozorujeme, začneme obvykle panikařit. Co se stalo s naší láskou, touhou, kde je ta jiskra, co se jen mohlo stát? Hledáte-li radu, narazíte většinou na klasická doporučení. Vydejte se do boje! Nové polohy, nová místa, nové erotické pomůcky, divoké fantazie... Po čase ale pochopíte, že ono to nějak moc nezabírá.

Hledejte realistické cíle

První cestou k úspěchu je pochopit situaci, otevřít oči a být realistou. Co je pravou příčinou Vaší sexuální dekadence? Je to jen únava, lenost a jistá ohranost děje, nebo leží problém někde hlouběji? Pokud se ujistíte, že se jedná jen o přirozenou „opotřebovanost“, rozhodně není nutné zoufat. Netrapte se tím, že nedokážete večer za večerem ohromovat svého partnera. Není v silách žádné ženy ani muže do nekonečna romanticky překvapovat, být pokaždé jinak originální a nápaditý. Realistickým východisek může být postavit cíle méně ambiciózně a místo snahy nepřítele zlikvidovat, zkusit jej přetáhnout na svou stranu.

Analyzujte vlastní chování

Dříve než se začnete trápit slabinami Vašeho milostného vztahu, či tím co dělá či nedělá Váš partner, pokuste se zamyslet nad vlastními stereotypy. Zkuste si v hlavě projít to, co děláte vždy a co naopak neděláte nikdy. Ať už se jedná o to, kdo a jak u Vás doma obvykle začíná milostnou hru, nebo různých poloh, dotyků či obyčejné a tolik zásadní verbální komunikace. Myslete na každý detail! Jistě narazíte na řadu věcí, které děláte zcela bezmyšlenkovitě a automaticky a naopak na kupu jiných, které prostě vypouštíte a možná ani nevíte proč.

Chápejte sex jako komunikaci

Nelze nekomunikovat – známý axiom zakladatele humanitní psychologie a jednoho z největších myslitelů Abrahama Maslowa skrývá skutečně obrovské moudro. I mlčením a úplnou nečinností vysíláte do okolí důležité komunikační signály. A pak si představte, co všechno probíhá při tak intimní a intenzivní komunikaci jakou je právě sex, kde jsme zapojeni aktivně všemi smysly, doslova celým tělem i duchem. Je nutné mít na mysli, že každý dotyk, pohled, pohlazení či slůvko je důležitým poselstvím, které však nemusí být vždy dobře pochopeno. Při snaze zvládnout manželský stereotyp bývá mnohdy snad ještě důležitější právě to, co jsme neudělali. Pozor, aby právě nějaký ten chybějící prvek nepřekřičel Vaše aktivní snahy. Snažte se předcházet nedorozuměním a vědomě komunikujte všemi prostředky.

Nezapomínejme: Akce vyvolává reakci

Začít jakoukoliv novou akci, může být právě už v zaběhnutém vztahu dosti obtížné. O mužích se navíc říká, že se drží hesla „Nic neopravuj, dokud to funguje“. Navodit změnu a riskovat s ní neúspěch může být dokonce frustrující. Ale koho by vzrušoval stále stejný scénář? Řešením pro oba může být jemné rozšíření palety. Nikdo pak nemusí být stresován převratnými novinkami. Můžete se stále pohybovat na známé půdě a přesto překvapovat novými odstíny. Důležité je v této chvíli to, že každá Vaše nová akce přinese pravděpodobně i novou reakci a to už stojí za to. Zadaří-li se, je to ta nejjednodušší cesta z rutiny ke spontaneitě. A možná ani není nutné sahat po roztodivných sexuálních pomůckách či se mučit v nepohodlných pozicích. Zkuste být jen drobet akční a nepředvídatelní.

Myslete komplexně

Nezapomínejte, že sex je jen jednou součástí Vašeho vztahu. U dobrého sexu by mělo jít vždy i o dobrý vztah. Myslete v širších dimenzích, zkuste se vcítit do potřeb partnera. Kdy jste partnerovi s něčím pomohli, pochválili ho nebo mu vyjádřili, že si ho vážíte? Kdy to udělal on pro Vás? Těžko někdo uspěje, i kdyby měl ten sebelepší nápad pro oživení intimního života, je-li jeho partner nespokojen nebo vyčerpán. Základem všeho je především vzájemné pochopení a uvědomění si hlavních rozdílů mezi potřebami mužů a žen.

Važte si toho, co máte

Začnete-li myslet nad Vaším sexuálním životem, asi nejspíše začnete hledat chyby a pak se dopouštíte vlastně hned jedné další. Zkuste stavět na zdravém základu, na tom, co se oběma líbí a s čím jste spokojeni. Hovořit otevřeně o sexu je velmi důležité, ale také citlivé. Vezměte to za správný konec a začněte tím, co je či bylo báječné a mohlo by být ještě lepší. Každý potřebuje uznání a pochvalu, zrovna tak i Váš vztah.

Domluvte si tajné signály

Někdy prostě nechceme přímo vyložit karty, neboť máme dojem, že tím se vytratí ono kouzlo. Jsou to právě ženy, které bývají tak rády překvapovány a dobývány. Vyžívají se v lehkém naznačování a partneři často nereagují, neboť nechápou. Tajný signál je přesně něco mezi tím, jak se vyhnout přímé žádosti a vyvarovat se nepochopení. Což takhle prozradit Vašemu miláčkovi, že když máte na sobě tu novou saténovou košilku, že to znamená, že očekáváte od večera víc? Nebo, že když stojí na stole prázdná váza, že už Vám dlouho nepřinesl květiny?

Vytvořte si pozitivní „stereotypy“

Když už si připustíme, že jisté stereotypy nutně potřebujeme k životu, a že nejsme od přírody vybaveni tak, abychom mohli reagovat stále nově, stačí se zamyslet, které že ty stereotypy jsou vlastně dobré, a které špatné. Jedním z krásných stereotypů běžného dne jsou např. polibky při odchodu z domu či po návratu, společný čajík, když děti konečně už spí, masáž unavených zad nebo procházka. A právě na těch dobrých bychom měli zapracovat. Najděte si vlastní repertoár toho, co Vám oběma vyhovuje. Nevadí, že i ten bude částečně omezený, hlavní je, aby poskytoval více než jednu jedinou možnost Vašeho vzájemného uspokojení. Pak možná dojte k tomu, že právě ten Váš sex, je i po letech fantastický, neboť je vyzrálý a stojí na zkušenostech.

Eva Kubová
(publikováno v Blesku ZDRAVÍ, prosinec 2008)

Žádné komentáře:

PageRank ukazatel