Hádal se cit s rozumem

Jistě každý z vás zná ten pocit nerozhodnosti a vnitřního napětí, kdy v naší vlastní duši probíhá boj mezi tím, co cítíme a tím co se domníváme, že  nám „radí“ náš zdravý rozum. Všichni máme své zkušenosti, kdy naše volba nebyla správná a my jsme se pak dopustili řady omylů, které nám způsobily trápení se sebou samými i s lidmi kolem sebe.

Rozumovost, tedy preferenci racionálních přístupů, uplatňují častěji lidé s vyšší inteligencí, kteří občas mívají problémy se spontánními citovými projevy. To ale vůbec neznamená, že lidé citově založení nejsou inteligentní nebo, že všichni intelektuálové jsou citově chladní! Vždy jde zejména o to, umět rozlišit, kdy je potřeba k problému přistupovat z pozice rozumu, kdy z pozice citu a kdy a jak efektivně uplatnit obojí.

Racionální typ se projevuje v rukopise následujícími znaky: většinou se jedná o menší  písmo, působící spíše ostře, tvary písmen jsou zjednodušené. Sklon písma bývá nejčastěji kolmý, celkové rozložení na psací ploše spíše úpravné, rozčleněné do odstavců, jednotlivé řádky se neproplétají. Čistý racionální typ se většinou velmi dobře uplatní jako technik, počítačový expert, ekonom, finančník, politik, chirurg, řidič atd.

Emocionální typ poznáte podle měkčího, občas též většího a plošnějšího písma.  Tvary jednotlivých písmen bývají spíše obohacené (např. o různé kudrlinky). Celková členitost je spíše nedbalá, mnohdy se proplétají i písmena ze dvou různých řádků. Provází-li uvedené znaky navíc sklon vpravo, pak platí, že čím více písmo tíhne doprava, tím vyšší je vaše citová vydražditelnost. Emocionální typ by se dobře uplatnil ve všech kreativních a uměleckých profesích (např. jako herec, malíř, řezbář, truhlář, sochař,  kreativec v reklamní agentuře atd.)

Nic není černobílé a proto můžete mít jisté problémy s přiřazením k určitému typu. To je v pořádku, neboť právě kombinací obojího vznikají ty nejkrásnější variace našich povah. Platí však, že čím více shodných znaků  naleznete mezi  popsanými ukázkami a Vámi zkoumaným rukopisem, tím více se rukopis danému typu přibližuje.

Pokud jste zjistili, že je Vám bližší emocionalita, ruku na srdce, jak reagujete ve vypjatých situacích? Umíte alespoň občas zatnout zuby, počítat do deseti a naslouchat co vám radí rozum? Umět občas potlačit návaly vášně, hněvu, vzteku či antipatie patří k důležitým vlastnostem. Jistě uznáte, že ve chvíli, kdy právě vidíte rudě, nebo naopak oplýváte radostnou euforii, nejste schopni příliš objektivně a rozumně posoudit a natož vyřešit, skutečné problémy. Je-li váš případ právě opačný, mohli by jste možná ubrat v neustálém „logickém“ posuzování všeho co se ve Vašem životě děje. Ne všechno je totiž „logické“ a občas je nutné spolehnout se jen a jen na své srdce. Vždyť neumět projevit své city, ať už ty pozitivní či negativní, může být obrovský problém! A nechcete přece být studenými čumáky nebo neustále citově neutrální šedé myšky!


Eva Kubová
(publikováno v časopise Překvapení, březen 2001)Žádné komentáře:

PageRank ukazatel